Vajon feloszlatja-e a bíróság a Fideszt? Ezt a 4K! kezdeményezte az ügyészségnél arra hivatkozva, hogy a párt nem tartott kongresszust 2012-ben, pedig a ptk. szerint évente kellene. Az újra-új ptk. is ugyanígy rendelkezik majd, ez a szabály általában az egyesülésekre is vonatkozik. A Fidesz alapszabálya a tisztújító kongresszus kétévenkénti megtartásáról szól, ez idén nyárra esik, de rendkívülit nyilván tarthattak volna.
A sajtó nem vette komolyan a hírt, és hát jó kérdés, hogy mennyire is lehet, nyilván nem fognak senkit láncon elvezetni, meg pártirodákat hatósági intézkedéssel kiüríteni és lepecsételni. Inkább elvekről, fundamentumokról, politikiai kultúráról szól az ügy. Ezért kár, hogy Fidesz-reakcióról nem tudni, én legalábbis nem találtam.
Az új szervezetek létrejötte, az LMP osztódása és ezen ügy miatt érdemes újra foglalkozni az alapszabályokkal.
Egyik régebbi írásában Török Gábor azt vélekedést igyekezett cáfolni, hogy a Fidesz olyan borzalmasan központosított volna, ahol ellenvélemény sem létezik. Ez igazából felesleges próbálkozás, két okból. Egyrészt ellenvélemények létezése, sőt, még kifejtehetősége sem mond ellent a központosítottságnak. Másrészt a politikusok viselkedését a gondoltnál jobban befolyásolják az alapszabályok és szmsz-ek. E kettő metszéspontja, egyben a fő elv az, hogy nem az ellenvélemények állapota a fontos, hanem a becsatornázottságuk a szervezeti rendszerbe.
Minden politikai tett emberektől indul, s leginkább az erre hivatottaktól, véleményvezérektől és politikusoktól. Minden politikus elsősorban végrehajt valami feljebbről származó határozatot, ne gondoljunk nagyra, ha kevésbé személyek akaratát, hát legalább törvényeket és rendeleteket. Egy demokrácia bonyolult hatalmi viszonyait a pártszervezetek is leképezik. Ha egy pártpolitikusnak új ötlete, javaslata van, azt pozíciójából fakadóan végrehajthatja maga, vagy feljebb utalhatja. Ezt a haszonelvűség alapján teszi: ha például az alapszabály korlátozza az alulról jövő kezdeményezéseket, csak akkor van értelme pattogni, ha a fentebb kiváltott moderált ellenérzést kiegyensúlyozza egy lentebbi karizmanövekedés.
Elsőre úgy tűnik, a Fidesz alapszabályában világosan elkülönül az alsó, a közép- és a felső szint szabályozása, de általában a szöveg továbbolvasásával az derül ki, hogy kár volt a lentebbi önállóságot sugalló sok korábbi betűért. Például a helyi szervezet saját szmsz-t alkot, majd kiderül, hogy az évi ülések számától kezdve az elnökség létén és összetételén át a határozatképességig az alapszabály az irányadó, nem is beszélve a felsőbb szervek beleszólási jogairól.
A Fidesz működésében igazán kritizált elem a választókerületi rendszeré. A választókerületi elnök egyben a potenciális országgyűlési képviselőjelölt is, a legtöbbet mozgó figura. Nem akármi, hogy személyükre a helyi szervezetek és önkormányzati tisztségviselők csak javaslatot tehetnek, valójában a párt elnöke (ill. elnöksége) választja ki őket határozott időre (!) vagy visszavonásig (!). A választókerület alakítja újjá a feloszlatott helyi szervezeteket, és beleszólhat az önkormányzati képviselőjelöltek megválasztásába, a helyi szervezet dolga inkáb csak a javasalattétel.
Lépjünk még egy szintet feljebb. Az Országos Választmány is elég hatékony szervezet lehet, egy csomó olyan jogosítványa van, ami inkább kongresszusi hatáskört igényelne, a gyakori ülésezéssel gyorsan változtathatnak lényegi kérdésekben. A választmány kétharmados többséggel kötelező erejű döntéseket is hozhat más szervek számára, amelynek végrehajtására a szövetség elnöke kötelező erejű határozatokat hoz. A pártelnök minden szerv (!) ülését összehívhatja. Az országos elnökség kifogást emelhet az önkormányzati jelöltek kiválasztásánál is, amit egyébként egy olyan - valószínűleg csak névlegesen létező - testület irányít, amelynek tagjai úgyis a pártelnök emberei, a helyi szint képviselete ki is marad.
A posztokat nemcsak fentről nyomják, mint általában a pártokban, hanem egyenesen osztják, még vigaszra is jut. Amilyen lehetetlennek tűnik az elnök nélkül változtatást elérni, olyannyira igényli e párt a belső munkát. Ez nemcsak előírják (pl. kötelező megjelenések a szervek ülésein), hanem a rendszer erre is szocializál: nem támogatókat kell itt a politikusnak kibuliznia, hanem munkával felhívnia magára a felette állók figyelmét.
Jellemző továbbá az a sajtóból ismert Fidesz-mondás, hogy pozíciókat nem illik visszautasítani, mert legközelebb meg sem kínálnak semmivel. Ez a metódus azt jelenti, hogy itt a pozíció nemcsak a politikusi emelkedés eszköze, hanem sokkal inkább annak gátja. A Fideszben politizálás fő üzenete három szó: még nem te.
Belülről jövő adaptációs kényszerek híján a Fidesz mindaddig él jól, amíg nem szenved el nagy változást a politikai környezete, amit pedig úgy gátol meg, hogy mindenhol ott van. Közben természetesen hosszú időre konzervál olyan rossz gondolkodásmódokat, viselkedéseket és hagyományokat is, amelyek amúgy gyorsan kiforrnák magukat, és átadnák helyüket valami normálisabbnak.
A magyar közélet defektusa pedig a pártok gyenge társadalmi beágyazottsága, a kevés párttag, talán nem is csoda, hogy az alapszabályokkal való foglalatoskodást elfelejtettük. Megannyi belső ügy lett belőle. Pedig, ha jól belegondolunk, nem is túl áttételes az a hatás, amit az egyes ember életére gyakorolnak. Talán újra közügyként kellene beszélnünk ezekről.
A jelenlegi hatalmi viszonyok mellett, amikor a Fidesznek országosan kétharmados többsége van, önkormányzati szinten majdnem minden elfoglalható vár az övé, külön bejáratú politikai rendszert alkothatott, és fő esélyese a következő választásoknak is, a Fidesz alapszabálya a magyar politika, és - némi túlzással - egész Magyarország alapszabálya is.
Ha egyetértesz vagy vitatkoznál, lájkold és kövesd a Politológusblogot!
Follow @Politologus
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Kövér a Marsra készül 2013.02.03. 18:06:50
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Csibefogó · http://www.isitchristmas.com/ 2013.02.03. 16:10:55
kpityu2 2013.02.03. 16:45:57
Szűtté mamá? Szűjjé! 2013.02.03. 17:07:02
maxval, a gondolkodni próbáló birca · http://maxval.co.nr 2013.02.03. 17:38:36
Válasz: semmi. Ez ugyanis nem változtatna sem a parlamenten, sem a kormányon. S a Fidesz meg újra megalakulna a feloszlatás utáni napon.
Magyarul: a 4K egy infantilis banda.
Fishwalker 2013.02.03. 17:52:03
JohnHenry 2013.02.03. 18:16:28
maxval, a gondolkodni próbáló birca · http://maxval.co.nr 2013.02.03. 18:29:29
Nem szűnik meg!
maxval, a gondolkodni próbáló birca · http://maxval.co.nr 2013.02.03. 18:30:30
Abban volt racionalitás, hiszne ha nincs frakció, akkor nincs pl. napirend előtti felszólalási jog. De ebben mi a racionális?
Amidazophen 2013.02.03. 18:30:32
Nzoltan 2013.02.03. 18:42:25
2013.02.03. 18:57:24
Majd hoznak egy visszamenoleges alaptorveny- es ptk modositast, ami szerint nem is kell evente gyulesezni es kulonben is felesleges az alkotmanybirosag. Meg a ptk is, miazmiaz?
Hulyek gyulekezete a 4k, erre meg nem jottek ra?
anyadmajma 2013.02.03. 20:08:20
Ez egy ilyen világ lett. Mi tettük ilyenné, mi hagytuk.
Pussy Riot (törölt) 2013.02.03. 20:11:50
DezInf 2013.02.03. 20:14:20
Abban van a racionalitás,hogy a fideszre is vonatkozik a saját alaptörvényük és a többi hatályos jogforrás.
Vonatkozna,ha nem Magyarországról lenne szó.
Apró,kicsi adalék a fideszdemokrácia értelmezéséről:)
Miért nem gátak épültek stadionok helyett? 2013.02.03. 20:34:04
Már megint semmi másról nem szól ez az egész, mint össztársadalmi szemfényvesztésről. Észak-Koreában vagy Kubában valószínűleg a világ legtermészetesebb dolga a hatalom állandó, önmagát ünneplő, erőt demonstráló felvonulása, Magyarországon azonban (egyelőre még!!??) van valami hátborzongató ebben. Ha egy kormány páratlanul jól végzi a dolgát, ha az emberek elégedettek, ha az eredmények igazolják az elvégzett munkát, miért kell felvonulni a hatalom oldalán? Miért kellene azt megmutatni, hogy az erő nem csökkent, és jelen van mindenütt? Azért, mert egy végletekig megosztott társadalom köszön vissza az elmúlt évek áldásos tevékenysége nyomán (érvényes ez valamennyi kormányra, politikai színezettől függetlenül) ahol a csökkenő életszínvonal, a létminimum alatt élők tömege, a minden fronton megnyitott szabadságharc, illetve a nyugati „sallerok és kokik” határozzák meg a mindennapos kormányzati félelmeinket. Amelyeket lehetőleg arrogáns magabiztosságnak álcázva próbálunk elrejteni.
És íme, itt az újabb békemenet. A regnáló kormány melletti szimpátiatüntetés, sok lelkesnek látszó, ám lényegében frusztrált és gyűlölködő jó magyar emberrel. Élén a kommunista 3/3-as ügynök Bencsikkel, illetve az elmúlt évtizedekben megszámlálhatatlanul sokszor köpönyeget forgató szalon(?)náci-kommunista-rasszista Bayerrel. Ismét csak gyönyörű, pasztellszínekbe burkolt kép a magyar társadalom egy szeletkéjéről.
salamander 2013.02.03. 22:20:28
végül is mi az a 4k?
***
Fehér Folt 2013.02.04. 00:30:32
BlackBear 2013.02.04. 00:54:59
Ugyanis, ha feloszlatná az ügyészség/bíróság törvénysértés miatt, akkor jogutód nélkül szűnne meg a jelenlegi Fidesz. Ekkor az összes vagyona (számlákon lévő pénzek, pártirodák, az irodák berendezései, eszközei stb...) az állam tulajdonába kerülnének és az új párt, amit a Fidesz vezetői alapítanának már nem kaphatná meg ezeket, mert nem jogutódja a megszüntetett pártnak, azaz semmilyen pénzük, vagyonuk, irodák működtetéséhez szükséges eszközük nem lenne. Törvényesen biztos nem! Megszűnnének a helyi szervezetek, amit újra kellene építeni a lehető leghamarabb. A helyi szervezetek tagsága valószínűleg sokkal nagyobb beleszólási lehetőséget, mozgásteret követelne a jelenleginél, ami viszont drasztikusan csökkentené a jelenlegi központi irányítást, ez pedig a párt vezetése részéről nem elfogadható. Ez egy olyan belső iszapbirkózáshoz vezethet, ami jelentősen befolyásolhatná a 2014-es választási szereplést. És akkor még nem beszéltünk a jelenleg is Fidesz tagságú parlamenti, önkormányzati képviselők, tisztségviselők, igazgatótanács tagok beléptetéséről az új pártba, aminek egy sor alku lenne az ára, hiszen ezek határozott idejű kinevezések, amiket nehéz, vagy nem is lehet visszavonni. Mert, ha nem lépnek be, akkor a régi/új pártvezetés elveszítené az irányítási lehetőségüket, ami számukra szintén elfogadhatatlan.
Ezért ha olyan országban élünk, ahol mindenkire egyformán vonatkoznak a törvények, ráadásul úgy ahogy le vannak írva, akkor a Fidesz egy komoly problémával áll szemben...
DR. DR. DR. rasztaparaszt 2013.02.04. 03:41:32
Ja, bocs, most vooot. tag is, meg gyules is. ujitottak a tiszteket, ahogy koll. A kaya ibrahim jumurdzsak is latta, mind a ket szemivel.
Sajna a jegyzokonyvet a cica elvitte...
braue 2013.02.04. 04:38:57
politologus · http://politologus.blog.hu 2013.02.04. 05:42:49
Link Elek 2013.02.04. 06:10:52
Ha orban kannibal lenne, akkor sem tenne semmit az ugyeszseg.
Sracz · http://dbworld.blog.hu/ 2013.02.04. 06:48:45
Rémbódess 2013.02.04. 07:52:27
- A Fidesz mindent megtehet
- A jog csak a hatalmon lévőket és a befolyásosakat védi
Egy ilyen ügy jó lehetőség lenne arra, hogy visszatérjen az emberek független igazságszolgáltatásba és a jogállamba vetett hite. Persze ez nem fog megtörténni, mert ahogy BlackBear írta fentebb, ez szétforgácsolhatja a pártot...
Wagem 2013.02.04. 08:20:06
Már az sem tudjátok mi a lófaszba kössetek bele.
Nektek jogállam??
Ezt kérjétek számon a szarhátzyn,a libatolvajon,vagy az öszödi rémen.
Nyomorultak...!!
DezInf 2013.02.04. 08:48:19
Hát te sem vagy egy tipp-topp úriember!
Ez tisztán látszik a megértő és demokratikus hozzászólásodból.
Victor Hugo rémálmai látom tetszenének neked:)
Olvasgasd az alaptörvényeteket,rá fogsz jönni,van még abban nagyon sok fideszantidemokratikus bejegyzés. Az íróit ne küld el melegebb éghajlatra,mert akkor nem marad nekünk itten ócsárolható fidesznyik :D
Wagem 2013.02.04. 08:59:11
Csaak szerényen megkérdezném.
A dk.mint párt milyen alkotmányos keretek között vehet rész a magyar parlamentben?
Milyen választói felhatalmazást kaptak,és kitől??
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2013.02.04. 09:03:42
Sir Nyű 2013.02.04. 09:08:38
Meg anno Csurka? A különböző kisgazdapártok? A Judea Népe Front?
DezInf 2013.02.04. 09:14:44
Ezt most komolyan kérdezed?
Wagem 2013.02.04. 09:38:18
Világosíts fel..!!Ha tudsz valamit.
Indult 2010-ben olyan párt,h dk.?
DezInf 2013.02.04. 09:44:00
"Csaak szerényen megkérdezném.
A dk.mint párt milyen alkotmányos keretek között vehet rész a magyar parlamentben?
Milyen választói felhatalmazást kaptak,és kitől?? "
Nem is tudom,szoktál parlamenti közvetítéseket nézni ?
Tisztában vagy azzal,milyen pártoknak van frakciója?
Az alaptörvényt meg a házszabályt kellene olvasgatnod,abban ott a válasz.
Persze hülye kérdésre..... :D
Wagem 2013.02.04. 09:58:31
De nem függetlenként szerepelnek,hanem mint dk.
Ha jól tudom.
DezInf 2013.02.04. 10:21:19
Hát nem jól tudod:D
A házszabály szerint függetlenek. ( hogy pontosan mitől,azt nem az én tisztem megítélni)